Byhistorisk Forening Stavanger Hjemmeside / Byhistorien / Fra småby til storby

Fra småby til storby

Stavanger Domkirke fra vest

Stavanger Domkirke fra vest, ca. 1866. Foto: H.P. Thykier. Statsarkivet i Stavanger.

Helt fram til begynnelsen av 1800-tallet var dette et lite bysamfunn preget av usikre levekår og relativ stillstand. Da ble situasjonen dramatisk forandret.

Mens resten av landet opplevde tilbakegang og stagnasjon etter Napoleonskrigene, opplevde Stavanger og regionen omkring en eventyrlig økonomisk vekst, befolkningsvekst og urbanisering. I løpet av 60 år vokste Stavanger fra å være en trang og sølete liten småby med ca. 2.300 innbyggere til å bli Norges fjerde største by med et folketall på ca. 25.000.

Årsaken til den raske veksten var enormt rike sildefiskerier langs kysten hvert år. Ufattelige mengder mat kunne øses opp av havet med garn og not. Silda ble saltet og pakket i tretønner for eksport. Markedet fantes i Østersjøområdet der saltet sild lenge hadde vært rimelig og næringsrik kost for folk flest. For første gang fikk kjøpmennene i Stavanger tilgang til en eksportvare som kunne utnyttes til handel og økonomisk utvikling.

Sildesalting i kjøpmann Jonas Schanche Monsens sjøhus i Stavanger i 1840.

Sildesalting i kjøpmann Jonas Schanche Monsens

sjøhus i Stavanger i 1840. Gouache av Philip Henrich

Kriebel. Stavanger Museum.

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Dec 09 2021 07:55:17
Script start
Timing: Dec 09 2021 07:55:17
Module start 'content'
Timing: Dec 09 2021 07:55:17
Module end 'content'
Debug: ezpI18n::translateText Dec 09 2021 07:55:17
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'eZComments'
Timing: Dec 09 2021 07:55:17
Script end

Main resources:

Total runtime0.2186 sec
Peak memory usage27,392.0000 KB
Database Queries91

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Script start 0.01250.0313 3,167.21884,720.0313
Module start 'content' 0.04390.1357 7,887.250013,201.9063
Module end 'content' 0.17960.0390 21,089.15631,513.9453
Script end 0.2186  22,603.1016 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.01848.3996320.0006
Check MTime0.00974.4489320.0003
Mysql Total
Database connection0.00030.120310.0003
Mysqli_queries0.00884.0091910.0001
Looping result0.00160.7272880.0000
TS translator
TS init0.00442.022530.0015
TS cache load0.00210.980230.0007
TS context load0.00160.721930.0005
Template Total0.144766.230.0482
Template load0.00944.285130.0031
Template processing0.135361.869130.0451
Template load and register function0.00120.527410.0012
states
state_id_array0.00040.172430.0001
state_identifier_array0.00050.217340.0001
Override
Cache load0.00502.2767410.0001
Sytem overhead
Fetch class attribute name0.00351.5826190.0002
Fetch class attribute can translate value0.00030.153730.0001
class_abstraction
Instantiating content class attribute0.00010.0535200.0000
XML
Image XML parsing0.00472.147530.0016
General
String conversion0.00000.011930.0000
dbfile0.00572.5857300.0002
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Templates used to render the page:

UsageRequested templateTemplateTemplate loadedEditOverride
1node/view/full.tplfull/article_subpage.tplextension/byhistorisk/design/byhistorisk/override/templates/full/article_subpage.tplEdit templateOverride template
2content/datatype/view/ezstring.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezstring.tplEdit templateOverride template
3content/datatype/view/ezxmltext.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltext.tplEdit templateOverride template
2content/datatype/view/ezxmltags/embed.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/embed.tplEdit templateOverride template
2content/view/embed.tplembed/image.tplextension/byhistorisk/design/byhistorisk/override/templates/embed/image.tplEdit templateOverride template
2content/datatype/view/ezimage.tpl<No override>extension/byhistorisk/design/byhistorisk/templates/content/datatype/view/ezimage.tplEdit templateOverride template
2content/datatype/view/ezxmltags/link.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/link.tplEdit templateOverride template
4content/datatype/view/ezxmltags/emphasize.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/emphasize.tplEdit templateOverride template
4content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tpl<No override>extension/ezwebin/design/ezwebin/templates/content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tplEdit templateOverride template
1pagelayout.tpl<No override>extension/byhistorisk/design/byhistorisk/templates/pagelayout.tplEdit templateOverride template
1setup/debug_toolbar.tpl<No override>design/standard/templates/setup/debug_toolbar.tplEdit templateOverride template
 Number of times templates used: 24
 Number of unique templates used: 11

Time used to render debug report: 0.0003 secs