Bli medlem

Årringer i byhistorien

Tekstene til "Årringer i byhistorien" er skrevet av Erling Kastrup Sømme Kielland.Klikk på årstallene nedenfor for å utvide tabellen og ser hvilke artikler du kan finne.

Byhistorien

Få norske byer har hatt en så dramatisk utvikling som Stavanger. Vekslingene mellom vekst og krise har gjort at byens historie framstår som sterkt fasedelt, begivenhetsrik og spennende.Vendt mot Nordsjøen har Stavanger alltid vært avhengig av havet og sterkt preget av impulser utenfra. Stavangers historie er i høyeste grad internasjonal.De tilreisende deltagere og gjester ved landsregattaen 1868 i Stavanger fikk ved ankomsten til byen stukket i hånden en liten, men meget indholdsrik bok. Den informerte om byens og distriktets historie, om severdigheter, 29 "nyttige Indretninger", reiseruter, portotakster og om løst og fast fra utgiftene ved henrettelser 1608 til visittetiketten og savnet av en realskole.(Hentet fra "En Stavangersk Cicerone"  Les hele forordet  )

Godt nytt år, kjære medlem av Byhistorisk Forening!

Vi håper at dere har mottatt, og kost dere med, medlemsbladet Stavangeren nr. 2: 2021 over jul og nyttår.

Våren 2022 startet ikke helt som vi ønsket når det gjelder mulighetene for å arrangere medlemsmøter, men vi arbeider med vårt program for våren likevel. I første omgang håper vi at første medlemsmøte vil gå som planlagt.

Den 27.01.2022 er følgende på programmet:

Bly, stein og sink: - utviklingen av grafisk industri og yrker i Stavanger.

May Tove Nyrud, Faglig ansvarlig ved Norsk grafisk museum/IDDIS.

I 1833 fikk Stavanger sitt første trykkeri, som brukte Gutenbergs boktrykkteknikk. Hva preget den videre utviklingen i grafisk industri frem mot «den tredje industrielle revolusjonen» i etterkrigstiden, og hvilke yrker fantes?

En lite omtalt side av den grafiske industrien er kjemigrafien og klisjéanstaltene, som i foredraget representeres ved Dreyers Reproduktionsanstalt (etablert 1897).

May Tove Nyrud har master i tverrfaglige kulturstudier fra Høgskolen i Telemark, og er faglig ansvarlig for Norsk grafisk museum i Museum Stavanger.

Bilde1-byhistorisk

"Ætsning (amerikæn fæsjen)". Dreyers reproduktionsanstalt, 1919. Foto: Norsk Grafisk museum

Sett av datoen, så holder vi dere oppdatert om vårens program så snart vi får nye retningslinjer.

Alt godt,

Anne Tove Austbø

Styreleder Byhistorisk forening Stavanger

Mons Gabriel Monsens prospekter

Skal man søke etter avbildninger som viser hvordan Stavanger og byens omegn så ut i tiden mellom 1856 og 1881, vil vi i all hovedsak være henvist til å studere Mons Gabriel Monsens akvareller fra denne perioden.

Tekst utarbeidet av Reidar Frafjord og Jan Gjerde.

Kunstmappen er til salgs for noen få hundrelapper.

Byhistorisk skilting

Byhistorisk skilting markerer særpregede, interessante hus, hus som forteller noe om byens historie og de kvinner og menn som bygde og bodde her. Det gjelder også ved gater, plasser og bygg med historiske navn. Enkel skilting med presentasjon av vedkommende person, eller av historiske begivenheter  kan gjøre det lettere å identifisere stedene. Det er et enkelt virkemiddel for å øke den historiske bevissthet.

Storebrannen i 1860

43

Natten til tirsdag 13. mars 1860, mellom kl. 03.30 og 04.00, oppdaget den 26 år gamle piken, Sara Marie Tørresen, ildtunger som freste opp fra loftet over garveriet til Anders Tollefsen på baksiden av den store trebygningen hvor hun selv bodde. Huset hadde et sjøhus som tilbygg. Denne eiendommen ble kalt Wasbøe-huset og lå i et av byens trangeste og mest uregelmessige strøk. På dagens kart tilsvarer området den nedre delen av Breigaten, fra Østervåg til Havneringen, mellom bygningene som i dag har adressene 20 og 25.

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Jan 20 2022 07:28:04
Script start
Timing: Jan 20 2022 07:28:04
Module start 'content'
Timing: Jan 20 2022 07:28:04
Module end 'content'
Debug: ezpI18n::translateText Jan 20 2022 07:28:04
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'eZComments'
Timing: Jan 20 2022 07:28:04
Script end

Main resources:

Total runtime0.1808 sec
Peak memory usage24,064.0000 KB
Database Queries74

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Script start 0.00940.0279 3,168.04694,360.3828
Module start 'content' 0.03730.1334 7,528.429713,743.7500
Module end 'content' 0.17070.0101 21,272.1797185.0625
Script end 0.1807  21,457.2422 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.01689.2931300.0006
Check MTime0.00894.9280300.0003
Mysql Total
Database connection0.00030.176410.0003
Mysqli_queries0.01478.1109740.0002
Looping result0.00080.4608730.0000
TS translator
TS init0.00482.656640.0012
TS cache load0.00261.464140.0007
TS context load0.00211.164740.0005
Template Total0.116764.530.0389
Template load0.00824.522730.0027
Template processing0.108559.990930.0362
Template load and register function0.00160.871310.0016
states
state_id_array0.00030.141020.0001
state_identifier_array0.00040.201230.0001
Override
Cache load0.00402.2352360.0001
Sytem overhead
Fetch class attribute can translate value0.00211.143740.0005
Fetch class attribute name0.00251.364150.0005
XML
Image XML parsing0.00593.250140.0015
class_abstraction
Instantiating content class attribute0.00000.023350.0000
General
String conversion0.00000.008820.0000
dbfile0.00432.3915260.0002
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Templates used to render the page:

UsageRequested templateTemplateTemplate loadedEditOverride
1node/view/full.tplfull/new_frontpage.tplextension/byhistorisk/design/byhistorisk/override/templates/full/new_frontpage.tplEdit templateOverride template
4content/datatype/view/ezxmltext.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltext.tplEdit templateOverride template
3content/datatype/view/ezxmltags/strong.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/strong.tplEdit templateOverride template
7content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tpl<No override>extension/ezwebin/design/ezwebin/templates/content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tplEdit templateOverride template
3content/datatype/view/ezxmltags/emphasize.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/emphasize.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezxmltags/embed.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/embed.tplEdit templateOverride template
1content/view/embed.tplembed/image.tplextension/byhistorisk/design/byhistorisk/override/templates/embed/image.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezimage.tpl<No override>extension/byhistorisk/design/byhistorisk/templates/content/datatype/view/ezimage.tplEdit templateOverride template
1pagelayout.tpl<No override>extension/byhistorisk/design/byhistorisk/templates/pagelayout.tplEdit templateOverride template
1setup/debug_toolbar.tpl<No override>design/standard/templates/setup/debug_toolbar.tplEdit templateOverride template
 Number of times templates used: 23
 Number of unique templates used: 10

Time used to render debug report: 0.0003 secs