Byhistorisk Forening Stavanger Hjemmeside / Byhistorien / Olje- og gasshovedstaden

Olje- og gasshovedstaden

Statfjord B under bygging

Statfjord B under bygging på Rosenberg i 1980. Til høyre Queen Elisabeth II på vei inn.

1960-årene skulle allikevel markere et nytt vendepunkt i byens historie. Stavangers administrative grenser ble kraftig utvidet. Byens folkevalgte fikk helt andre muligheter til å tilrettelegge for framtidig utvikling. Samtidig begynte utenlandske eksperter å lete etter petroleumsforekomster i havet lenger sør og vest. Det de fant la grunnlaget for det som i vår tid har blitt byens og distriktets aller viktigste næring, olje- og gassproduksjonen i Nordsjøen.

De første drivverdige oljeforekomstene på norsk sektor ble funnet i 1969. Tre år seinere vedtok Stortinget at statens forvaltning av landets olje- og gassressurser skulle administreres fra Stavanger. De store internasjonale oljeselskapene etablerte seg her. Byen skipsverft spesialiserte seg på å bygge plattformer og andre installasjoner for oljeproduksjon på store havdyp. Både utenlandske og norske leverandørbedrifter etablerte seg i Stavanger. To store forsyningsbaser ble opprettet like utenfor byen. Stavanger ble Norges "oljehovedstad".

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Dec 09 2021 09:22:40
Script start
Timing: Dec 09 2021 09:22:40
Module start 'content'
Timing: Dec 09 2021 09:22:40
Module end 'content'
Debug: ezpI18n::translateText Dec 09 2021 09:22:40
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'eZComments'
Timing: Dec 09 2021 09:22:40
Script end

Main resources:

Total runtime0.1809 sec
Peak memory usage27,136.0000 KB
Database Queries85

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Script start 0.00900.0279 3,167.21884,720.0313
Module start 'content' 0.03690.1041 7,887.250013,127.8438
Module end 'content' 0.14100.0397 21,015.09381,512.9688
Script end 0.1807  22,528.0625 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.018310.1338320.0006
Check MTime0.00945.1788320.0003
Mysql Total
Database connection0.00030.140410.0003
Mysqli_queries0.00794.3513850.0001
Looping result0.00130.6929820.0000
TS translator
TS init0.00402.192430.0013
TS cache load0.00201.084330.0007
TS context load0.00150.806330.0005
Template Total0.126770.130.0422
Template load0.00774.231530.0026
Template processing0.119065.782130.0397
Template load and register function0.00100.530910.0010
states
state_id_array0.00020.132220.0001
state_identifier_array0.00040.201830.0001
Override
Cache load0.00362.0107270.0001
Sytem overhead
Fetch class attribute name0.00331.8255170.0002
Fetch class attribute can translate value0.00030.177020.0002
class_abstraction
Instantiating content class attribute0.00010.0596180.0000
XML
Image XML parsing0.00261.414220.0013
General
String conversion0.00000.012530.0000
dbfile0.00432.3598220.0002
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Templates used to render the page:

UsageRequested templateTemplateTemplate loadedEditOverride
1node/view/full.tplfull/article_subpage.tplextension/byhistorisk/design/byhistorisk/override/templates/full/article_subpage.tplEdit templateOverride template
2content/datatype/view/ezstring.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezstring.tplEdit templateOverride template
2content/datatype/view/ezxmltext.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltext.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezxmltags/embed.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/embed.tplEdit templateOverride template
1content/view/embed.tplembed/image.tplextension/byhistorisk/design/byhistorisk/override/templates/embed/image.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezimage.tpl<No override>extension/byhistorisk/design/byhistorisk/templates/content/datatype/view/ezimage.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezxmltags/emphasize.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/emphasize.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tpl<No override>extension/ezwebin/design/ezwebin/templates/content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tplEdit templateOverride template
1pagelayout.tpl<No override>extension/byhistorisk/design/byhistorisk/templates/pagelayout.tplEdit templateOverride template
1setup/debug_toolbar.tpl<No override>design/standard/templates/setup/debug_toolbar.tplEdit templateOverride template
 Number of times templates used: 12
 Number of unique templates used: 10

Time used to render debug report: 0.0003 secs